Legyek
Legyek általános jellemzése
A kétszárnyúak (Diptera) rendjének rövid csápú alrendjébe (Brachycera) tartozó legyek zömök, vaskos felépítésű, rövid csápú rovarok. Az erősen páncélozott testű bogarakkal szemben kültakarójuk viszonylag gyengébb, kitinjük sokkal vékonyabb. Csak egy pár szárnyuk van, a hátulsó pár szárnyuk teljesen visszafejlődött és a szúnyogokhoz hasonlóan kis bunkóban végződő nyeles képletté alakult. Ennek ellenére a kétszárnyúak, így a legyek is igen jól repülnek.
A szájszerv típusa a táplálkozás módjának megfelelően az élelmiszer-látogató legyek esetében nyaló-szívó, a vérszívó legyeknél szúró-szívó. Teljes átalakulással fejlődnek. A lárvák, amelyeket nyüveknek neveznek lábatlanok. Három lárvastádium követi egymást. A legtöbb faj lárvája bomló szerves anyagokkal táplálkozik. Leggyakoribb faj az ember közelében a házi légy. A légyirtásról bővebben
Házi légy
Az ember közvetlen környezetében leggyakoribb és legismertebb, a ház körül repdeső légyfajok 90-95%-át kitevő házi légy. Kozmopolita faj, az ember környezetében illetve az emberi tevékenységhez kapcsolódóan a trópusi és mérsékelt égövön mindenhol megtalálható, ahol számára alkalmas tenyészőhelyet talál. Legfontosabb tenyészőhelyei a sertés-, ló -és baromfitrágya, de bármilyen állati trágyában, emberi ürülékben illetve a szerves hulladékban ki tud fejlődni. Szájszerve nyaló-szívó típusú. Mindenevő és mivel csak oldott anyagokkal képes táplálkozni, ezért folyadékigénye igen nagy. A szilárd táplálékot nyálával, vagy regurgitált begytartalmával hígítja fel.
A tápanyagok közül főleg szénhidrátra van szüksége, de a petézéshez fehérje fogyasztása is szükséges. Leginkább az édességeket kedveli, de a különféle bomló szerves anyagokat (pl. trágyát, ürüléket, szemetet) nemcsak peterakás, hanem táplálkozás és folyadékpótlás céljából is felkeresi.
Egyedülálló gyors megoldást keres legyek irtására, hívja ügyfélszolgálatunkat Mi segítünk – +36 30 230 8595
Házi légy szaporodása
A megtermékenyített nőstények egyhetes koruktól kezdve csomókban rakják le petéiket, egyszerre 75- 150 darabot. Az imágók 15-25 napig élnek, ezalatt a nőstények 4-6 alkalommal ismétlik meg peterakást. Lárváik legjobban sertés- és baromfitrágyában fejlődnek, de alkalmas lárvanevelő anyag számukra az egyéb állati bélsár, az emberi ürülék, valamint szinte bármilyen bomló, rothadó szerves anyag. A 90%- nál magasabb nedvességtartalmú közegben, így pl. hígtrágyában a lárvák elpusztulnak.
Az első stádiumú lárvák a pete lerakását követően 12-18 óra múlva megjelennek. A lárvafejlődés három stádiumon keresztül, ideális körülmények között 3-5 napig tart. Az utolsó stádiumú lárvák táplálkozásukat felfüggesztik és a tenyészőhely széle felé, a szárazabb, kevésbé meleg helyek irányába vándorolnak, a bábozódáshoz alkalmas helyet keresve. A bábbölcső érettségi fokát fokozatosan sötétedő színe jelzi. A bábállapot kb. 4-5 napig tart. A petéből legkorábban 8 nap múlva alakul ki az imágó, a folyamat azonban erősen hőmérsékletfüggő.
Házi légy betegségek terjedésében játszott szerepe
Átvitel a kültakarón – főleg a lábak végén lévő páros tapadókorongokhoz (pulvillus) kötődnek könnyen a vírusok, baktériumok és protozoák, de a testfelületre is tapadhatnak kisebb részecskék, nagy fokú viszkozitásuk miatt elsősorban a sertés-, baromfi- stb. trágya részecskéi.
Ürülékkel a légy tápcsatornáján fertőzőképességük megtartásával haladnak át bizonyos kórokozók.
Regurgitációval – a légy által a szilárd táplálék elfolyósítása céljából kijuttatott „hányadékkal” a tápcsatornájában lévő patogének kerülhetnek az élelmiszerre.
A házi légy elleni védekezés kötelező
- Az otthonukban ápolt, legyek közvetítésével is terjedő enterális fertőző betegek és nyilvántartott kórokozó-hordozók környezetében
- Az egészségügyi, szociális és gyermekvédelmi intézményekben
- A mezőgazdasági egységek épületeiben
- A települési szilárd és folyékony hulladékot gyűjtő, ártalmatlanító telepeken, lépcsőházak szemétledobóiban
- A nyilvános és közhasználatú WC-kben
- A szálláshelyeken
- az élelmiszerek és italok előállítására, tárolására, szállítására és forgalmazására szolgáló helyeken ( üzemekben, üzletekben, raktárakban stb. )
- A piacokon és vásárcsarnokokban
- A vendéglátó-ipari és közétkeztetési egységekben
Szinantróp legyek
Az élelmiszer-látogató legyekhez a házi légytől eltérő életmódú, az ember közelében élő, ún. szinantróp fajok tartoznak. Közös tulajdonságuk, hogy számukra az időjárás viszontagságai elől az emberi település nyújt védelmet, táplálékszükségletüket döntően az élelmiszer fedezi, a fejlődésükhöz szükséges tenyészőhelyeket pedig a különféle élelmiszerek mellett igen gyakran az ember ürüléke biztosítja. Elszaporodásuk mértékét jellegzetes tenyészőhelyük mennyisége határozza meg. Életük legnagyobb részét a ház környékén, a szabadban töltik, de táplálkozás, vagy peterakás céljából a lakásba rendszeresen berepülhetnek. Repülési távolságuk a házi legyekhez viszonyítva sokkal nagyobb, így tenyészőhelyeiktől több kilométer távolságra is eljuthatnak. Néhány példa:
- Csillárlégy, vagy kis házilégy ( Fannia canicularis )
- Árnyékszéklégy ( Fannia scalaris )
- Kerítéslégy ( Muscina stabulans )
- Fémeslegyek ( Calliphoridae )
- Döglegyek ( Lucilia fajok )
- Kék dongólégy ( Calliphora vicina )
- Húslegyek ( Sarcophagidae )
- Muslicák vagy harmatlegyek ( Drosophilidae )
Vérszívó legyek – Szuronyos istállólégy ( Stomoxys calcitrans )
Zömök testű, szürkés színű, 4-8 mm hosszú rovar. Testtartása igen jellemző. Szuronya szabad szemmel is könnyen és jól észrevehető, vissza nem húzható hegyes végű tőr, amely nyugvó helyzetben vízszintesen előre mered és vérszíváskor kerül függőleges helyzetbe. Kizárólag nappal táplálkozik, mindkét nem vért szív, amely egy-egy alkalommal 2-10 percig tart.
Melegben naponta két alkalommal, hűvös időben csak 2-4 naponként táplálkozik. Az éhezést rosszul tűri. Vérszívás közben könnyen megzavarható, és mindaddig újra szúr, amíg jól nem lakik. Bármely állat vérén megél. Általában a szarvasmarháét kedveli, de a lovakat, sertéseket és a birkákat is megtámadja. Leginkább az állatok lábszárán táplálkozik, de szívesen telepszik a kutya fülére is.
A lakásba, elsősorban az istállók és a trágyadombok közelében levő, szabadba nyíló helyiségekbe ősszel, illetve meleg párás időben, estefelé vagy vihar előtt – ha a levegő hirtelen lehűl – húzódik be, ahol csak rövid ideig marad, és mihelyt alkalma van rá, visszarepül az istállóba. Legnagyobb számban nyár végén és kora ősszel fordul elő.
A szuronyos istállólégy agresszív csípése már beszúráskor is igen fájdalmas lehet, és sokszor okoz helyi duzzanatot. Az embert a boka tájékán, lábszáron, de néha a kézen és a fejen is megcsípheti. Szúrása akár a vastag harisnyán és ruhán keresztül is áthatol.
Vérszívó legyek – Bögölyök ( Tabanidae )
Az imágók nagyméretű, zömök testű legyek, testhosszuk kb. 1-2 cm, színük és mintázatuk változatos. Összetett szemeik meglehetősen nagyok, színesek. Csak a nőstény képes vérszívásra, szúró-szívó szájszerve segítségével. Elsősorban a reggeli órákban történik a vérszívás, kizárólag a szabadban, általában víz közelében, nedves, árnyékos erdőkben, ligetekben.
Ismertek olyan fajok, ahol a nősténynek a peterakáshoz előzőleg nincs szüksége vérszívásra, és olyanok ahol a nősténynek vérre van szüksége a peték érleléséhez. Petéiket vizek közelében, növények, kövek felületére helyezik el, csomókban, egyszerre kb. 200- 1000 darabot. A lárvák a nedves talajban, vagy a vízben fejlődnek, és többnyire ragadozó életmódúak, rovarlárvákat fogyasztanak.
Egyedülálló gyors megoldást keres legyek irtására, hívja ügyfélszolgálatunkat Mi segítünk – +36 30 230 8595
Legyek a falon
Telefonszám:+36 30 230 8595
E-mail:info@soskartevostop.hu