Nyest megjelenése és életmódja
A nyest testhossza 40-54 cm, farokhossza 22-30 cm, testtömege 1,1-2,3 kg, szőrzete barnás színű, jellegzetessége a nagy fehér mellfolt. A nyest lábnyoma felismerhető öt-öt ujja és a karmok lenyomata minden esetben jól kivehető. Különlegessége, hogy az öt ujj ellenére, csak négy félkörben elhelyezkedő ujjpárnája látható. Nyest lábnyom azonosításához képek. A nyest ürüléke jellegzetesen görbült, 5-8 cm hosszú és magvak találhatóak benne.
Nyest szaporodása
Magányosan él, csak a nyár közepén esedékes párzási időszakban vannak együtt. A hímek területe annak adottságaitól függően 2 km sugarú körben jellemző, ami egy sűrűn lakott övezetben rengeteg embernek okozhat problémát. A hímek territóriuma több nőstényével is átfedő. Bár éjszakai állat, a párzási időszakban nappal is láthatók. Mivel a megtermékenyült peték késleltetetten ágyazódnak be az anyaméhbe, az ellés nem következik be a következő tavasz előtt. A vemhesség teljes ideje 230-275 nap, míg a valódi terhesség mindössze egy hónap. Az alom általában 3-4 vak, szőrtelen kölyökből áll, de esetenként 8 is előfordulhat. A kölykök két hónapos korukban már elkezdenek vadászni tanulni, majd 15-27 hónapos korukban válnak ivaréretté. A természetes körülmények között 3 év a várható átlagos élettartamuk, vadon maximum 10 évig élnek.
Nyest nyomai – Nyest azonosítás
Honnan tudható, hogy nyestek költöztek a házba? Magát az állatot ritkán lehet vizuálisan beazonosítani, de az állat minden esetben nyomot hagy maga után. Ezek a nyomok lehetnek hangok, ürülék, vizelet, szag és állati maradványok is. A nyest jeleiről bővebben is olvashat.
Milyen károkat okoznak a nyestek?
Ürülékkel, vizelettel szennyezik az ingatlan azon részét ahová befészkelik magukat. Utóbbi a falakon és a plafonon is nyomot hagy, ez esetben kellemetlen szag jelenhet meg idővel a lakótérben. További károkat okoznak még az épület szerkezetében, szigetelésében. Bővebben erről a nyest a padláson című rovatunkban olvashat. Még több információ a nyestek kártételéről, valamint nyestkár.
Mit eszik a nyest? Nyest táplálék
Mindent megeszik amit talál vagy amit el tud fogni: rovaroktól kezdve hüllőkön át a madarakig, rágcsálókig és más kisebb emlősökig. Emellett nagyon szereti a gyümölcsöt. Táplálékbőség esetén a gerinces prédáinak fejét lerágja, de a tetemet éppen hagyhatja, és csak később jár rá. Vagyis ha valahol lerágott fejű galamb friss tetemére bukkanunk, szinte biztosra vehetjük, hogy nyesttel állunk szemben. Mit eszik a nyest télen és mit nyáron? Emberi településeken az év bármely szakában találnak maguknak megfelelő táplálékot.
Továbbá a rágcsálók is kiváló élelemforrást jelentenek számára. Ezért tapasztalni egyre gyakrabban, hogy a rágcsálókkal együtt a nyestek is megjelennek az épületekben. Ebben az esetben mindkét kártevőtől meg kell szabadulni mihamarabb, nem kizárólag attól amelyik jelenléte zavaróbb.
„Férjemmel rémülten riadtunk fel éjszaka, pár pillanatig mozdulatlanul figyeltük a fentről jövő hangokat amik kísértetiesek voltak, aztán jött a felismerés: nyestünk van”
Nincs annál bosszantóbb, mint amikor egy nyest a fejünk felett randalírozik éjszakánként a padláson, vagy az autónk körül. Azonban az idegesítő hangokon kívül jelentős kár is keletkezhet. Persze nem kizárólag nyestek okozhatnak furcsa zajokat, minderről bővebben az éjszakai hangok a padlásról, korábbi írásunkban tudhat meg többet.
Nyest kiűzés kisokos
Hol jut be a nyest? Mekkora lyukon fér be a nyest?
A nyest nagyon találékony ügyes állat, legtöbb esetben a fákon, tujákon keresztül kapaszkodik fel a tetőre. Sokszor nincs látható nyoma kívülről a bejutás pontos helyének. Belülről már más a helyzet, itt a jellegzetes nyomok árulkodóak. Külső behatolási pontok nem mindig állapíthatóak meg, mivel akár egy kúpcserép megemelésével is képes bejutni magába az épületbe. Ezek után ott már járatokat képes kialakítani magának, eljutván a ház távolabbi pontjaira is. Azt, hogy mekkora lyukon fér be a nyest egyszerűen meg lehet határozni. Lényegében ahol a feje befér az már elegendő számára a bejutáshoz, de ennél kisebb lyukat is képes nagyobbra kaparni, vagy rágni.
A nyest megtámadja az embert?
Normál körülmények közt nem támadnak. Azonban a fogságába esett állat sarokba szorítva érzi magát akkor a nyest haraphat. Továbbá, ha véletlenül sikerülne csapdába ejteni, kifejezetten agresszívvá válik. Éppen ezért padláson semmi képpen ne helyezzen ki nyestcsapdát, mivel onnan lehozni nagyon nehéz az állat kiszabadulása nélkül. Szabad területen lehet vele próbálkozni ( bár kicsi az esélye a befogásnak ) viszont az elszállításnál és kiengedésnél nagyon óvatosan kell eljárni. Nyestek csapdázása
A nyest télen is jelen van?
Télen is aktív. Sőt, a korszerű házak szigetelőanyaggal borított padlásain, a hideg idő beköszöntével fokozottabban lehet számítani a jelenlétére
A nyest hangja
A nyest cincogó, morgó, kaffogó, nyafogó hangokat ad. Párzásuk során, nyávogásszerű, hang jellemzi. Nyest hangja és annak felismerése.
Nyestekkel kapcsolatos videóink
Nyestekkel kapcsolatos további érdekes és hasznos anyagok: Nyestvideók – soskartevostop
Nyest Kiűzés
A nyest egyre gyakoribb hívatlan vendég , ennek okán a nyest elleni védekezés rengeteg fejtörést okozhat. Nyest csapda, nyest riasztó megoldások, nyest űző házi módszerek, de mi mutatjuk az azonnali és végleges megoldást amivel biztosan nem marad nyest a padláson. Szakszerű nyest kiűzés autóból
Azonnali megoldás nyest kiűzés érdekében
- Nyestek a kezelés után 24 órán belül elmenekülnek
- A bio 5 komponensű por 2 évig hatásos
- Ügyfélszolgálat H-V: +36 30 230 8595
- Professzionális eszközök
- Akár kuszva , gugolva is megoldjuk a kiűzést
- Call center H-V: +36 30 230 8595
Nyest Vlog
- Nyest a padláson
- Nyest kiűzés : +36 30 230 8595
- Nyest elleni védekezés módszerei
- Ügyfélszolgálat: +36 30 230 8595